Біопсія сторожового лімфовузла прийнята в якості стандартної процедури діагностики раннього раку грудної залози у багатьох країнах світу. Завдяки біопсії сторожового лімфовузла, стало можливим зменшення обсягу оперативного втручання при ранньому раку грудної залози: пахвова лімфаденектомія, яка пов’язана із великим рядом ускладнень, може бути виконана вибірково, в невеликому обсязі, а в кращому випадку, її і зовсім вдасться уникнути, якщо не буде виявлено лімфовузлів, уражених метастазами.

Дана методика проводиться в мамологічному відділенні Прикарпатського клінічного онкологічного центру починаючи із 2017 року, і за цей час увійшла у рутинну практику лікарів мамологічного відділення.

При біопсії сторожового лімфовузла хірург знаходить та видаляє перший лімфатичний вузол, до якого може поширюватися пухлина. Для цього хірург вводить барвник та /або радіофармпрепарат у пухлину, область навколо неї, або навколо соска. Лімфатичні судини переносять ці речовини по тому ж шляху, який, швидше за все, обрали б для себе ракові клітини. Перший лімфатичний вузол, у який потрапляє барвник або радіонуклід, являється сторожовим лімфатичним вузлом.

Через певний час після проведення ін’єкції барвника та/або радіонукліду, проводиться пошук сторожового лімфовузлав попередньо наміченій на шкірі ділянці. У випадку застосування барвника, мітка на шкірі встановлюється в місці найчастішого анатомічного розташування сторожового лімфатичного вузла. У випадку застосування радіонуклідного методу, мітка на шкірі встановлюється у гамма камері, безпосередньо у місці найбільшої активності радіонукліда (так зване «гаряче вогнище»). Під час операції, хірург виконує невеликий розріз шкіри та видаляє один або декілька лімфовузлів для гістологічного дослідження. У випадку додаткового застосування радіофармпрепарату,зафарбований в синій колір лімфовузол, можна ідентифікувати за допомогою портативного гамма-детектора.

Видалений сторожовий лімфатичний вузол передається в спеціально обладнаний в умовах операційного блоку мамологічного відділення КЗ ПКОЦ, кабінет експрес-гістології. Лімфатичний вузол досліджується гістологами на предмет наявності ураження злоякісними клітинами. В більшості випадків гістологічне дослідження проводиться в терміновому режимі, зазвичай протягом 30 хвилин, а при необхідності в звичайному рутинному режимі, який триває зазвичай від 5-ти до 7-ми днів. В разі, якщо гістолог під час термінового гістологічного дослідження виявив в сторожовому лімфовузлі злоякісні клітини, хірург, вже під час операції,може прийняти рішення на користь видалення регіонарних лімфатичних вузлів у повному обсязі (пахвова лімфаденектомія). У випадку, якщо під час рутинного гістологічного дослідження (5-7 днів) сторожових лімфатичних вузлів гістолог виявив наявність злоякісних клітин, тоді хірург може рекомендувати видалення лімфатичних вузлів у повному обсязі відстрочено (окреме оперативне втручання). Якщо видалений сторожовий лімфатичний вузол неуражений, тоді пахвова лімфаденектомія не проводиться.

Починаючи із 2017 року в мамологічному відділенні Прикарпатського клінічного онкологічного центру застосовується контрастно-візуальний спосіб ідентифікації сторожового лімфатичного вузла. При даному методі параареолярно підшкірно вводиться спеціальний барвник – 1% розчин метиленового синього.

Наприкінці 2018 року, по сусідству із Прикарпатським клінічним онкологічним центром, розпочав роботу Прикарпатський центр ядерної медицини «Євроклінік», що дозволило проводити окрім контрастно-візуального способу ідентифікації сторожового лімфовузла, ще і радіонуклідний. Таким чином, на початку 2019 року, працівниками мамологічного відділення вперше на Західній Україні проведено унікальне дослідження «Лімфосцинтиграфія із біопсією сторожового лімфовузла». Методика лімфосцинтиграфії дозволяє візуалізувати шляхи лімфовідтоку та ідентифікувати сторожовий лімфовузол, нашкірно позначити його локалізацію для подальшої біопсії. Більше того, під час операції для полегшення виявлення сторожового лімфовузла застосовується ручний гамма-детектор.

Статтю підготував лікар-онкохірург мамологічного відділення КЗ ПКОЦ, асистент кафедри онкології ІФНМУ, Голотюк Іван Сергійович.

Більш детальна інформація на сайті мамологічного відділення КЗ ПКОЦ mamolog.if.ua.